Szkło białe, czy zielone? Poznaj rodzaje szkła.

Szkło OptiWhite jest bezbarwne i całkowicie przezroczyste, a to dzięki obniżonej zawartości żelaza, odpowiedzialnego za zielonkawy odcień charakterystyczny dla innych rodzajów szkła. W efekcie szyba OptiWhite jest produktem o najwyższych współczynnikach przepuszczalności światła i energii słonecznej. Im grubsze jest szkło OptiWhite, tym bardziej widoczna jest różnica. Nie ma to znaczenia jedynie w przypadku krawędzi szkła - tam brak zielonkawego odcienia jest doskonale widoczny. Dla wielu jednak różnice te mogą pozostać niezauważalne. Czy w związku jest istotne, czy wybierzemy szkło float czy OptiWhite?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Najpowszechniejszy rodzaj szkła to float, którego nazwa pochodzi od procesu produkcji płaskiego szkła opatentowanego w 1959 roku przez Alastaira Pilkingtona. Niewątpliwą zaletą płaskiego szkła jest brak zniekształceń i wad optycznych. Niestety, w przeciwieństwie do szkła OptiWhite, float oznacza obecność zielonkawej barwy, której widoczność zwiększa się wraz z grubością krawędzi. Szyba OptiWhite zdaje się wobec tego najlepszym rozwiązaniem.

Zalety szkła OptiWhite

  • Optiwhite to szkło charakteryzujące się imponującą przezroczystością
  • Brak zielonkawego odcienia w przeciwieństwie do zwykłego szkła float
  • Wysoka przepuszczalność światła, która gwarantuje zachowanie czystości barw, w szczególności bieli i innych jasnych kolorów
  • Możliwość hartowania i laminowania
  • Szkło float

    Szkło float to szkło jest produkowane przez wylewanie stopionej masy szklanej na płynną kąpiel cynową, następnie poddawane jest dodatkowej obróbce ogniowej. Uzyskuje się w ten sposób idealnie gładką powierzchnię, pozbawioną zniekształceń optycznych. Przepuszczalność światła zależy od grubości. Szkło float bezbarwne w rzeczywistości posiada odcień zielony lub niebieskozielony.

    Balustrada szklana - jakie wybrać szkło?

    By zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i jednocześnie ograniczyć ryzyko uszkodzeń mechanicznych wynikających z użytkowania szklanej balustrady, warto zastanowić się nad rodzajem szkła, które będzie wykorzystane do montażu balustrad. Musi być ono bezpieczne i wyjątkowo wytrzymałe. Szklane barierki na schody i balkony powinny być zatem wykonane ze szkła bezpiecznego VSG ESG, czyli z niebywale trwałego szkła laminowanego VSG, oraz wysokiej jakości szkła hartowanego ESG.

    Szkło bezpieczne VSG i ESG to połączenie dwóch wyjątkowych funkcjonalności, które razem oferują naprawdę zdumiewające właściwości. Szyby tego typu to właściwości szkła hartowanego i zalet szkła VSG, pokrytego specjalną folią.

    Porównanie szkła Float i OptiWhite